Katedrální chrám sv. Gorazda

Kostel sv. Kateřiny Co zde najdete 

V českém prostředí unikátní byzantsko-ruskou pravoslavnou architekturu
Pestře vymalovaný interiér

Katedrální chrám sv. Gorazda se nachází na olomouckém Gorazdově náměstí, asi tři sta metrů východně od olomouckého hradu. Již zdálky uvidíte jeho pestře vymalovanou fasádu, korunovanou osmibokou věží s pozlacenou kopulí. Tento kostel v centru Olomouce je ojedinělou ukázkou východní architektury ruské provenience na českém území.

Historie

Chrám sv. Gorazda není starý ani sto let, a přesto má za sebou pohnutou historii. S jeho stavbou se začalo 13. června 1937, kdy byl biskupem Gorazdem posvěcen základní kámen chrámu.

Stavbu chrámu v byzantském slohu projektoval rodák z Podkarpatské Rusy Vsevolod Kolomacký (1896-1980), proslulý stavitel pravoslavných kostelů. Svůj první chrám vybudoval na Podkarpatské Rusi za pouhé čtyři dny. Stavby obvykle sám výtvarně navrhl, projektoval, vypracoval rozpočet, vedl stavitelské práce a mnohdy se na nich podílel i jako obyčejný dělník.

Olomoucký katedrální chrám sv. Gorazda vyrůstal skoro dva roky, 29. května 1939 byl slavnostně otevřen a vysvěcen metropolitou Dositejem a biskupem Gorazdem. Za tři roky po té byl ovšem po nechvalně proslulé heydrichiádě (podzim 1942) uzavřen. Až do konce války potom sloužil jako skladiště.

Chrám je zasvěcen sv. Gorazdovi (9.–10. století), arcibiskupu moravskému. V interiéru se nachází kaple novodobého sv. Gorazda (vlastním jménem Matěj Pavlík, 1879–1942), který byl za ukrývání československých parašutistů, kteří provedli atentát na R. Heydricha, nacisty popraven.

V letech 1985 – 1987 se budova kostela dočkala generální opravy průčelí a interiéru.

Prodej křesťanských ikon
Křesťanské ikony

Křesťanské ikony

Chrám zevnitř

Nad vchodem chrámu je ikona přesvaté Bohorodičky. Vnitřek interiéru je vyzdoben ikonami svatých a vyobrazeními historických událostí církve. V suterénu chrámu se nachází modlitebna, kde se v zimě slouží bohoslužby.

V chrámu jsou uloženy ostatky sv. Averkije (zemřel kolem roku 167), který v maloasijské Hierapoli obrátil celé město ke křesťanství.

Bohoslužby

  • Svatá liturgie: neděle a svátky v 9 hodin
  • Večerní bohoslužba: každý den v zimním čase v 17 hodin, v letním čase v 18 hodin
  • Liturgie předem posvěcených darů: po celý čas Velkého postu vždy ve středu a v pátek místo večerní

Vstupné

Volné

 

Kontakt

Adresa: Gorazdovo nám. 14, Olomouc, 779 00
Telefon: +420 585 232 054
Web: http://www.pravoslavnaolomouc.cz


Fotky chrámu sv. Gorazda

Partnerské weby: - Arménský Dům - Portál Antika - Dobrá čajovna Olomouc - Divadlo Tramtarie - www.jirkapanek.cz - Arcidiecézní muzeum Olomouc  - MOF´s - Dům dětí a mládeže Olomouc - Poznávej.eu - Masáže,dárky,zážitky - Katalog ověřených kempů v ČR a SR - Koupaliště - Pohlednice Olomouc - Umělecký fotograf Kamil Vykopal - Moravské divadlo Olomouc - Akce v Olomouci - Arcibiskupský palác v Olomouci

        

Kadidla a Vykuřovadla

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Počasí pro Olomoucko

Novinky z vašeho města

Chcete být informováni o aktuálním dění ve vašem městě? Přihlaste se k odběru novinek z Portálu Olomouc!