Kaple Božího těla

Kaple Božího těla Co zde najdete
Handkeovu malbu znázorňující střet Čechů s Tatary u Olomouce ve 13. století
Sattlerovy sochy
Zajímavou barokní architekturu (kaple má připomínat tvar hostie)
 

Co zde najdete

Původní kaple Božího těla vznikla v 15. století na místě zabavené židovské synagogy. Po příchodu jezuitů do Olomouce roku 1566 a po založení olomoucké jezuitské univerzity v roce 1573 se kaple Božího Těla stala majetkem jezuitů.

Prodej: Kadidlo a křesťanské ikony

Dnešní podobu získala kaple v souvislosti s výstavbou Nového konviktu. Stavbu kaple řídil mezi lety 1721-1724 olomoucký stavitel Jan Jakub Kniebandl (1670 - 1730). Jako vzor architektonického řešení posloužil kostel jezuitských noviců San Andreo di Quirinale v Římě, projektovaný Gianlorenzem Berninim (1598 - 1680, významný italský barokní architekt, sochař a malíř). Půdorys kaple připomíná tvar hostie – Božího Těla.

Autorem štukové a sochařské výzdoby byl Filip Sattler (1695 - 1738). Za zmínku určitě stojí jeho trio ženských postav – alegorie Lásky, Naděje a Víry. Malířská výzdoba klenby, ztvárňující legendu o vítězství Jaroslava ze Šternberka nad Tatary v bitvě u Olomouce v roce 1241, je dílem olomouckého malíře Jana Kryštofa Handkeho (1694 - 1774). Patří mezi nejkvalitnější výtvory olomouckého barokního nástěnného malířství. Fresky zobrazují Jaroslava před bitvou, jeho svaté přijímání a slib, že po vítězné bitvě založí ke cti Panny Marie kostel na Předhradí. 

O bitvě s Tatary se zmiňuje také historik Alois Vojtěch Šembera v knize "Paměti a znamenitosti města Olomouce", kde píše:

"Velepamátnou stala se v Olomouc r. 1241 obležením a pobitím Tatarských. V měsíci květnu t. r. přirazilo oddělení velikého vojska mongolského, na podmanění Evropy z Asie vyslaného, pod vůdcem Paidárem, skrze Polsko a Slézsko do Moravy, a položivši se táborem u Olomouce, jalo se město obléhati a Moravu daleko široko drancovati. Však hrdinský Zdeslav z Chlumce, později zvaný ze Šternberka, vůdce posádky Olomoucké, jednoho dne ke konci měsíce června na ně vytrhna, množství jich pobil, a skoliv sám vůdce jejich Paidára, z rodu Čengischánova, pohnul je, že od Olomouce do Uher odtáhli a od dalšího dobývání zemí západních upustili".

Kaple sloužila ke katolickým bohoslužbám až do roku 1778, v 19. století ji využívali protestanti a po první světové válce pravoslavní. V roce 2002 byla Kaple Božího Těla v rámci rekonstrukce bývalého jezuitského konviktu komplexně restaurována. Dnes ji využívá Umělecké centrum Univerzity Palackého především ke koncertním a výukovým účelům.

Doprava
Univerzitní ulice se nachází přímo v centru města. Z Horního náměstí sem dojdete přes ulici Michalskou a Na hradě asi za 10 minut.

Otevírací doba
Přístupná jen během akcí školy. V pracovní dny se na ní můžete podívat přes okno v prvním patře Starého konviktu.

Vstupné
Volné

Kontakt
Adresa: Univerzitní ul. 3, Olomouc, 779 00

Telefon: +420 585 633 099
Web: http://www.upol.cz/fakulty/zarizeni-a-sluzby/umelecke-centrum/
E-mail: jana.koulova@upol.cz

Partnerské weby: - Arménský Dům - Portál Antika - Dobrá čajovna Olomouc - Divadlo Tramtarie - www.jirkapanek.cz - Arcidiecézní muzeum Olomouc  - MOF´s - Dům dětí a mládeže Olomouc - Poznávej.eu - Masáže,dárky,zážitky - Katalog ověřených kempů v ČR a SR - Koupaliště - Pohlednice Olomouc - Umělecký fotograf Kamil Vykopal - Moravské divadlo Olomouc - Akce v Olomouci - Arcibiskupský palác v Olomouci

        

Kadidla a Vykuřovadla

Google Translate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Počasí pro Olomoucko

Novinky z vašeho města

Chcete být informováni o aktuálním dění ve vašem městě? Přihlaste se k odběru novinek z Portálu Olomouc!